Štucanje – kad te neko mnogo spominje… ili ne?


Svi štucamo kad-tad. Nekad je zamorno, a nekada zabavno. Od svega u vezi sa štucanjem, ono što je svima potajno najzanimljivije je taj nezaustavljivi “hik” usred rečenice.
Zašto se HIK pojavljuje?
Sve počinje snažnim grčem baš svih mišića povezanih s disanjem. Dakle, doslovno prestaneš da dišeš u trenutnom grču. Kako se sve zatvara, tako se zatvaraju i glasne žice koje u grču jauknu: “Hik!” Ali to nije sve – seciranje jednog običnog HIK-a silazi u dijafragmu, koja je u štucanju potpuno zgrčena dok se usta i koren jezika pomeraju gore, pa uz HIK prilično tiho i podrigneš (ali realno, retko ko primeti, uključujući i štucavca). I da – uz svaki HIK, srce nakratko uspori.
Kako se HIK pojavljuje?
Kad god biste glumili pijanca, redovno biste odglumili i HIK, i to potpuno nesvesno s potpunim pravom.
Štucanje uzrokuje unos velike količine alkohola, iscrpljenost, neuhranjenost, pretrpavanje hranom u kratkom vremenu (pogotovo vrlo začinjenom hranom, koja je neizbežan deo svakog menija brzih restorana) i najčešće: nagle promene temperature u želucu.

Recimo da ste pojeli nešto veoma vruće, kao supu ili sveže pečeno meso i u vama gori – nagnete li punu čašu hladnog pića odmah nakon tople hrane – napravili ste savršen teren ipitanje je trenutka kada će se iz vaših usta začuti… HIK. Pa još jedan… HIK-HIK-HIK…


Odakle HIK?
Iako se i dalje vode debate o štucanju, stručnjaci se jednoglasno slažu oko toga daštucanje ne uzrokuje neko ko misli na vas.
To, naravno, ne znači da niko ne misli na vas dok štucate. Šanse su ogromne da ste nekome pali na pamet, bez toga da vas je HIK informisao.
Štucanje podstiče i dozvoljava deo mozga koji je odgovoran za naše disanje, hodanje i kašljanje. I koliko znamo, naše telo nema nikakve koristi od HIK-a, a stručnjaci ga smatraju nasledstvom evolucije – nešto da nas podseti kako smo nekad bili amebe.
Samo… nismo sigurni…
Kako se rešiti HIK-a?
- 1. Recite osobi koja misli na vas da vas ostavi na miru – osim ako ta osoba nije trudna, onda riskirate ječmičak u slučaju da je svojim zahtevom uvredite.
2. Dišite 10 sekundi u papirnu kesicu. Podizanje nivoa ugljen-dioksida u krvi moglo bi da zaustavi štucanje.
3. Golicanje ili iznenadni prepad daju veoma dobre rezultate u zaustavljanju štucanja. Zašto imate prijatelje? Nije valjda zato da samo misle na vas?
4. Držanje daha do zadnjeg trena – što dublji dah uzmete i držite koliko god možete duže, veće su šanse da kad ponovo udahnete… HIK… nećete viš… HIK… e imati… HIK… pro…HIK… blema sa HIK-HIK… štucavi… HIK… com.
5. Dubite na glavi. Ozbiljno, ljudi se kunu kako im je dubljenje na glavi pomoglo. Možda bi bilo zgodno, za svaki slučaj da se štucanje pojavi i da sve ostalo nije pomoglo, da upišete kurs joge kako biste naučili dubiti na glavi.
izvor:
http://www.todayifoundout.com/index.php/2012/05/what-causes-hiccups/