Neprijatan svrab u ušima: zašto se javlja i kako pronaći olakšanje?
Uporni svrab u ušima može biti zaista neprijatan i uznemirujući bez obzira da li je njegov uzrok alergijska reakcija, prašina, neko strano telo u uhu ili blaga iritacija...
Ali nema ništa neprijatnije od svraba u uhu koji se često ponavlja i koji može postati pravi problem, posebno kada pokušamo da ga rešimo na načine koji samo pogoršavaju situaciju.
Zbog čega nastaje svrab u ušima?
Razloga za svrab u ušima može biti mnogo, a najčešći su:
- Alergije: Alergijske reakcije, bilo da su izazvane polenom, prašinom ili kozmetičkim proizvodima, mogu izazvati svrab u uhu. Kada npr. alergen dospe u nos i grlo, nadražuje ga i izaziva kijanje. Slično tome kada alergen dospe u ušni kanal, imunološki sistem reaguje i izaziva iritaciju.
- Strana tela ili insekti u uhu: U retkim slučajevima, prisustvo stranih tela ili insekata u uhu može uzrokovati svrab. Lekar će vam najbrže pomoći da izvadite predmet ili insekt, a da pri tom ne oštetite uho. Ubrzo ćete osetiti i olakšanje kada je u pitanju svrab.
- Suva koža i nedostatak cerumena (ušnog voska): Cerumen, poznat kao ušni vosak, ima važnu ulogu u očuvanju vlažnosti ušnog kanala. Nedostatak cerumena dovodi do suve kože u uhu, što može izazvati osećaj svraba.
- Ekcemi ili dermatitis: Ekcem u uhu može biti izuzetno neprijatan koliko i kada zahvati kožu. Osećaj strašnog svraba i iritacije zna biti nepodnošljiv.
- Infekcije: Bakterijske ili gljivične infekcije u uhu često prate simptomi poput svraba, bolova u ušima i crvenila.
Šta može da donese olakšanje za svrab u ušima?
Postoji više rešenja za svrab u uhu, a kako bi tretman bio što efikasniji, najbolje je izabrati odgovarajući pristup u zavisnosti od uzroka svraba.
Koristite kapi za uši kao efikasno olakšanje protiv svraba.
Kako smo pomenuli, čest uzrok svraba u uhu je ekcem ili dermatitis – suva koža ušnog kanala.
U apotekama se mogu pronaći kapi za uši koje mogu da umire taj svrab i smanje neprijatnost pacijenta. Na ovaj način se sprečava da posegnemo za nekim oštrim predmetima i povredimo ušni kanal ili bubnu opnu.
Auridol kapi za uši sadrže 0.5% rastvor lidokainhidrohlorida u bezvodnom glicerolu.
Zahvaljujući glicerolu se uklanja voda iz otečenog tkiva i smanjuje otok, dok njegova masna komponenta umiruje svrab i neguje kožu spoljašnjeg ušnog kanala.
Auridol kapi za uši sadrže i lokalni anestetik lidokain koji potpomaže dejstvo glicerola i umiruje bol u uhu.
Auridol kapi:
- smiruju iritaciju,
- hidriraju kožu unutar uha,
- smanjuju nelagodnost.
Auridol kapi za uši su jednostavne za upotrebu. Koriste se tako što se u svako uho ukapaju po 2 kapi tokom 3 dana. Pogodne su i za bebe od 6 meseci.
Prirodan lek za svrab ušiju
Maslinovo ulje pomaže u hidrataciji kože unutar ušnog kanala i smiruje iritaciju, međutim ne koristite prehrambeno maslinovo ulje, jer zbog različitih mešavina u sastavu, može se lako desiti da dođe do infekcije uha ili alergijske reakcije.
Zbog toga je najbolje da koristite medicinsko ili farmaceutski prečišćeno maslinovo ulje. U apotekama možete pronaći Vaxol sprej za uho koje sadrži farmaceutski čisto maslinovo ulje i zbog toga ga mogu koristiti i deca već od 1. godine.
Maslinovo ulje ima blaga antimikrobna svojstva, hidrira kožu i sprečava svrab i nakupljanje cerumena u ušima.
Tople obloge na spoljašnjem delu uha mogu privremeno pomoći u smanjenju svraba, naročito kada je svrab povezan sa blagom iritacijom ili upalom.
Svrab u uhu ne prestaje. Kada se obratiti lekaru?
Ukoliko svrab u uhu traje duže vreme, praćen je otokom, crvenilom ili gnojnim iscetkom, preporučuje se poseta ORL specijalisti. Infekcije uha mogu zahtevati specijalizovani tretman, uključujući antibiotske ili antifungalne kapi.
Iako je svrab u uhu neprijatan, on je uglavnom rešiv problem. Uz Auridol kapi za uši možete smanjiti svrab ali i bol u uhu bez obzira na njihov uzrok. Izbegavajte čačkanje ušiju i vodite računa o pravilnoj higijeni.
I ma koliko u trenutku prijalo, izbegavajte da čačkate i češete uši prstima, jer kako poslovica kaže, sve što je manje od lakta, nije mu mesto u ušima.
O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek ili medicinsko sredstvo, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.