Brzo rešenje za bol u uhu
Bol u uhu je jako neprijajatna bol koji nas i iz najdubljeg sna može probuditi. Sreća, ne zahteva uvek odlazak kod lekara i postoji način da sebi brzo pomognemo.
Pored zubobolje, bol u uhu je možda i jedna od najjačih boli. Čak 70% ljudi tokom života ima barem jednu upalu uha, a kod dece do predškolskog uzrasta taj procenat je još veći i doseže 90%.
Upala uha je česta pojava, naročito kod dece, ali ne zaobilazi ni odrasle.
Kako bi uho samo sebe zaštitilo, luči se ušni vosak – cerumen. Cerumen ima antigljivična i antibakterijska svojstva, a njegova uloga je da ne dozvoli virusima i bakterijama da prodru u slušni kanal, zadržavajući nečistoće iz spoljašnje sredine.
Koji su uzroci bola u uhu?
U medicini se upala uha deli na upale spoljašnjeg ušnog kanala (otisis exetrna) ili srednjeg uha (otitis media).
Najčešći uzrok bola u uhu je upala spoljašnjeg uha uzrokovana bakterijskom infekcijom.
Upala spoljašnjeg uha može biti i rezultat povrede uha usled nakupljanja vode kao i iritacije koja se ogleda crvenilom, otokom i jakim svrabom.
Upala unutrašnjeg uha uzrokovana je češće virusima, a ređe bakterijama. Njeni simptomi pored veoma jakog bola u uhu su i vrtoglavica, mučnima i povraćanje, kao i gubitak ravnoteže.
Bol često samo odjednom počne i zato je bitno da u kućnoj apoteci, u hitnim situacijama, imate kapi za uši koje mogu smanjiti bol u uhu, kako biste nesmetano stigli do lekara.
Pored bola u uhu, drugi simptomi, manje bolni, ali jednako iritirajući i ometajući su:
- Zapušenost, pritisak i zujanje u ušima;
- Gubitak sluha;
- Povećana temperatura tela;
- Curenje iz uha;
- Gubitak ravnoteže;
- Svrab uha;
- Crvenilo i iritacija uha.
Bol u uhu kod dece
Bol u uhu kod dece izazvan upalom se najčešće javlja kao posledica infekcije nosa i ždrela. Izazivaju je virusi, bakterije, ali i alergije. Zbog uticaja genetike neka deca mogu biti sklonija češćim upalama uha.
U kom uzrastu se najčešće javlja bol u uhu?
- Najčešće se sa bolom u uhu suočavaju deca do 5. godine jer su ušni kanali široki, a kratki, što omogućava bakterijama i virusima da stignu do uha.
- Mališani ovog uzrasta su češće deo kolektiva gde su izloženi respiratornim infekcijama.
- Ukoliko beba ne sisa, nema dovoljan broj antitela pa je samim tim podložnija brojnim infekcijama.
- Deca koja su sklona alergijama ili borave u prostorijama sa duvanskim dimom.
Kako prepoznati bol u uhu kod deteta?
Lako je kada se radi o nešto starijim mališanima koji nam mogu sami reći gde ih boli. Teško je prepoznati bol u uhu kod beba. Nekoliko znakova zbog kojih možete posumnjati i na vreme proveriti da libebicu muči bolno uho:
- Čupaju uši, trljaju ih i vuku.
- Odbijaju sisanje ili flašicu.
- Nos je zapušen ili curi
- Gotovo uvek se javlja i povišena telesna temperatura.
Savim prirodno, u tim situacijama bebe su veoma razdražljive i neprestano plaču.
Upala uha kod dece i odraslih se može jednostavno sprečiti
Prvi i najvažniji preduslov je higijena i redovna toaleta nosa. Odrasli i deca treba da redovno koriste sprej za nos koji će hidrirati sluznicu nosa i ispirati nosne kanale od bakterija i virusa.
Izbegavajte upotrebu štapića za uši. Potisnućete cerumen dublje u uho i izazvati iritaciju i infekciju. Umesto toga, preporučuje se da koristite sprej za uho koji će omekšati cerumen i pomoći njegovom prirodnom izbacivanju iz uha.
Međutim, ukoliko se cerumen prekomerno nakupi, možda će vam biti potrebno ispiranje ušiju. Prečesta upotreba štapića za uši dodatno povećava rizik od stvaranja cerumenskog čepa.
Ukoliko ste vi ili dete skloni alergijama, trudite se da što manje provodite vremena napolju rano ujutru kada je koncentracija alergena najveća. Pre izlaska iz kuće, nanesite sebi i detetu Nisita mast za nos, koja vlaži sluznicu nosa i sprečava prodor alergena u disajne puteve.
Prva pomoć i rešenje kod bola u uhu
Bol u uhu često bude neplanirani alarm za buđenje iz dubokog sna. Prva pomisao nam je šta mogu sada uraditi da bol što pre prođe. U tim slučajevima neophodno je u kućnoj apoteci uvek imati kapi za uši koje će ublažiti bol i umiriti svrab uha.
U apotekama se mogu pronaći kapi za uši Auridol koje će pomoći kod bola u uhu, ali i kod otečenosti i neprijatnog svraba.
Auridol kapi za uši sadrže i 0.5% rastvora lidokaina, lokalni anestetik koji dodatno doprinosi smanjenju bola u uhu.
Glicerol u sastavu ovih kapi za uši ima ulogu da štiti kožu uha i spoljašnji ušni kanal od negativnih uticaja, smanjuje otok, a time i osećaj pritiska i bola u uhu.
Auridol kapi za uši mogu koristiti i bebe već od 6. meseca života, deca i odrasli.
Kako se koriste Auridol kapi za uši?
Odrasli, deca i bebe starije od 6 meseci: u oba uha ukapati 2 kapi do 3 puta dnevno. Ukoliko se bol ne smiri nakon 3 dana redovne upotrebe, obavezno se obratite lekaru.
Auridol kapi za uši su dostupne u apotekama.