Biram Zdravlje logo

Nos kao prirodni filter vazduha: zadatak, problemi i higijena

shadow illustration

Dr med. nauka Agnješka Bujnovska

Ljudski nos je komplikovana anatomska struktura. Spolja krasi ili nagrđuje, ali njegove najvažnije funkcije su povezane s disajnim putevima.
Kada pravilno dišemo, to znači kroz nos, tada do sistema za disanje dolazi zagrejan vazduh, navlažen i očišćen od prašine i drugih čestica. Smetnje kod disanja kroz nos primoravaju na disanje na usta, što uzrokuje da do sistema za disanje dolazi hladan, suv i nepročišćen vazduh. Sluznica grla se isušuje i podložna je infekcijama. Osim toga, disanje kroz nos nam omogućava da osetimo i razlikujemo mirise. Zajedno s paranazalnim sinusima je rezonator glasa.

Nos iznutra nije prazna šupljina. Po sredini se nalazi nosna pregrada koja deli nos na dva dela. Na stranama u obema nosnim šupljinama nalaze se nosne piramide, u čijem području u nos se slivaju razni kanalići koji spajaju nos s očima, ušima i sinusima.
Tako se u nos slivaju suzni kanalići (svaki dužine oko 15 mm i prečnika 4 mm), koji spajaju suzne vrećice očiju s nosom, slušni kanali (odnosno Eustahijeva tuba, svaka oko 3-4 cm dužine) koji spajaju srednje uvo s gornjim delom grla, koji je u direktnoj vezi s nosom i takođe kanalići koji povezuju paranazalne sinuse s nosom. Ako zamislimo nos začepljen sekretom kod procesa upale ili sluznicu nosa natečenu zbog alergijske kijavice, znamo zašto nam tada suze oči, začepe se uši i može da dođe do upale sinusa.
Na području nosne šupljine i njenoj okolini nalaze se takođe elementi odbrambenog sistema: limfatične folikule i krajnici: nepčani i ždrelni.
Katar je akutni rinitis, sa simptomom iscetka upaljene sluznice, koju obično uzrokuju virusi (najčešće rinovirusi kojih ima više od 100 različitih vrsta) ili bakterije.
Rinitis je zarazna bolest i prenosi se kapljičnim putem, za vreme kontakta s prehlađenim osobama. Do prenosa infekcije dolazi prilikom razgovora, rukovanja ili naprosto boravkom u istoj prostoriji. Zato je veoma važno pranje ruku nakon dodira s nosom (kijanja, brisanja nosa).

Rinitis obično traje do nedelju dana. Nažalost, kada ga prebolimo, time ne stičemo otpornost za sledeći put. Najčešće prolazi lagano, ali za neke je opasno; npr. za novorođenčad ili malu decu. Kod starije dece i odraslih nelečen rinitis takođe može da bude razlog za zdravstvene komplikacije: prelazak u hronično stanje, može obuhvatiti paranazalne sinuse, uši ili prouzrokovati ozbiljne komplikacije. Ne sme se potcenjivati. Alergijski rinitis se pojavljuje kod osoba osetljivih na neke supstance, pojačava se periodično (npr. kod alergije na seno ili polenske alergije) ili može imati celogodišnji karakter. Nažalost, alergijski rinitis može biti uvod u bronhijalnu astmu.
Rinitis čija je sluz prozirna, vodnjikava je virusni rinitis ili alergijski. Na toj osnovi može da dođe do bakterijske infekcije što boji sluz u žuto ili zeleno. Zato zapamtite da je alergijski rinitis samo onaj kod kojeg je sluz prozirna.
Veoma važno, nezavisno od toga šta uzrokuje zadržavanje sekreta u nosu, jeste njegovo odgovarajuće čišćenje, koje predstavlja uvod u druge radnje. Taj problem je posebno važan kod dece koja sama ne mogu na odgovarajući način da izduvaju sekret iz nosa.

Učenje odgovarajućeg izduvavanja sekreta iz nosa mora se sprovoditi od najranijeg uzrasta.

 

Dete mora da zna da se ne smeju izduvavati obe nozdrve istovremeno. Najpre izduvamo jednu stranu zatim drugu.

shadow illustration

To je važan deo prevencije upale uva tokom upala. Ako dete ne uspeva samo da izduva sekret iz nosa, možemo koristiti aspiratore za nos. Vrlo efektni i sigurni su aspiratori koje spajamo na usisavače. Oni su najsigurniji za dete, pod uslovom da se naš potomak ne boji buke. Takođe, ne zaboravite da koristeći takve aspiratore postižemo bolje izvlačenje sekreta iz nosa, a dodatno – roditelji se ne inficiraju od deteta (što se često događa korišćenjem klasičnih aspiratora). Sekret se takođe može mehanički ispirati iz nosne regije i sinusa fiziološkom otopinom soli (setovi za ispiranje sinusa i nosa).
Ako je sekret u nosu veoma gust, možemo povremeno koristiti lekove koji ga razređuju (preparati na bazi morske vode, npr. Nisita), mukolitici, koji smanjuju natečenost žila u sluznici nosa, ili lekovi koji deluju delimično protivupalno. U slučaju alergijske upale nosa, neophodno je eliminisati faktor osetljivosti, povremeno korišćenje protivuupalnih lekova, uopšteno antihistaminika ili novih lekova koji se pojavljuju na tržištu, koji mehanički utiču na okolinu osetljive sluznice nosa.

ŽELIM DA SE REŠIM UPALE NOSA!

Sekret iz nosa može teći po ždrelu, izazivajući upalu na tom mestu. Može takođe teći po ždrelu grla i niže, dovodeći do upale grla, pa čak i upale bronhija ili pluća.
Zapamtite, loše lečen ili hronični rinitis može dovesti do stanjivanja nosne sluznice i krvarenja iz nosa.
Paranazalni sinusi, tzv. prolazni sinusi nosa, jesu šupljine u paru, vazdušne komore koje se nalaze na području kraniofacijalne kosti. Maksilarni sinusi su smešteni na području jagodičnih kostiju, frontalni sinusi – u području čeone kosti, sitasti sinusi – u sitastoj kosti (nosnom mostu) i etmoidni sinusi – na području osnove klinaste kosti (između nosa i očnih duplji).

O pravilnom radu sinusa odlučuje njihova pravilna drenaža, tj. izbacivanje sluzi iz njih, koju sve vreme proizvodi sluznica sinusa, kao i provetravanje, odnosno slobodni prolaz vazduha. Poremećaj tih faktora olakšava nastanak infekcije na području sinusa. U fiziološkim uslovima paranazalni sinusi naseljavaju razne vrste bakterija, tzv. bakterijska fiziološka flora. Ako je zbog oštećenja ili začepljenja onemogućeno isticanje sekreta iz sinusa, tada dolazi do prekomernog razvoja fiziološke i patološke bakterijske flore. To uzrokuje pojavu simptoma koji su karakteristični za upalu sinusa: glavobolje, bol lica, nosnog mosta, gnojni iscedak iz nosa, uopšte loše stanje. Pažnju zaslužuje upala klinastih sinusa gde, osim simptoma koji su karakteristični za upalu sinusa, može doći do upale mekog tkiva očnih duplji (ili očnih duplji), uz natečenost očnih kapaka, crvenila zbog konjuktivitisa i ponekad izbuljivanja očnih jabučica. To je opasna komplikacija koja zahteva intenzivno lečenje i konsultaciju sa stručnjakom.

BRZO IZLEČITE JAKE UPALE NOSA!

Stoga zapamtite da pravilna, celogodišnja higijena nosa omogućava da održimo naš fiziološki filter nosa u dobrom stanju. Važno je regularno vlaženje sluznice nosa za vreme kada boravimo u suvom, vrućem okruženju (preparat nisita mast omogućava dužu vlažnost). Setimo se „čišćenja” nosa, kada odvodimo dete iz jaslica ili vrtića. Tako kao što peremo ruke i lice deteta, operimo i unutrašnjost nosa čisteći ga fiziološkom otopinom soli ili morskom vodom. To je preventivni element kako se infekcije gornjih disajnih puteva naših potomaka ne bi ponavljale.